دسته بندی محصولات

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

نکات مهم حکاکی و برش لیزری

فایلهای بیت مپ از کنار هم قرار گرفتن پیکسل های مجزا تشکیل میشوند. مثال : عکسهای دیجیتال، فایلهای فتوشاپ و فرمت JPEG از این نوع اند.

برای برش شما فقط میتوانید از فایل وکتور استفاده کنید برای حکاکی از هر دو نوع وکتور و بیت مپ میتوانید استفاده کنید.

برای اینکه بعضی ترفندها کار کنند باید تبدیل به وکتور شوند.

نکته 1#: آماده سازی برای برش و حک

قبل از اینکه به سراغ ترفندهای برش و حک برویم اجازه بدهید با چند ایده خوب برای آماده سازی شروع کنیم.

پوشاندن: همینطور که شما احتمالا در حکاکی سطوح روشن دیده اید احتمال دارد بعد از حک، اطراف آن با دود سیاه لکه شود. اگر نمی خواهید این اتفاق بیافتد باید روی آن را با نوار چسب بپوشانید. نوار چسب قدرت لیزر را کم نمیکند اما اگر احساس کردید این اتفاق افتاده قدرت را یکم زیاد کنید. پوشش باعث محافظت از اطراف قسمت حک از شر دود میشود. بعد از حک هم نوار را جدا میکنید. من برای حکاکی روی چرم این کارو انجام میدم.

تنظیمات آماده: لیزر شما باید تنظیمات آماده ای برای چاپ روی مواد مختلف و با ضحامتهای متفاوت داشته باشد. بعد از اینکه آنها را اعمال کردید با نام هایی کاملا مشخص ذخیره کنید. مثلا برای حکاکی روی چرم با عرض 1.8 دفعه بعد فقط کافی است که آن تنظیمات را لود کنید.

چاپ و برش آزمایشی: من معمولا روی هر محصولی که بدستم میرسه قبل از چاپ اصلی چند چاپ آزمایشی می زنم. هیچ چیز بدتر از این نیست که محصول را از زیر لیزر برداریم و ببینیم چاپ مورد نظر انجام نشده یا برش نخورده است. روی گوشه ای بی استفاده از محصول یک دایره کوچک می زنم تا برای چاپ اصلی بتوانیم تنظیمات لازم را پیدا کنم.

نکته 2# : قدرت لایه ها در حکاکی لیزری

استفاده از لا یه ها در برش و حکاکی لیزریدر چند ترفندی که توضیح خواهم داد، در هر زمان نیاز است فقط بخشی از لیبل حک شود. آسانترین راه برای انجام این کار قرار دادن هر بخش از لیبل در یک لایه است. تقریبا همه برنامه ها از لایه بندی پشتیبانی میکنند. شاید راحتتر باشه که شما کل لیبل را در یک لایه قرار دهید اما چند مزیت لایه بندی را در زیر می آوریم:

    1-کنترل دستور برش با لایه بندی در لیزر

شما برای کنترل دستور چاپ با استفاده از لایه بندی به لیزر دستور میدهید چه خطوطی را برش بزند و کدامیک از آنها را حک کند .

    2-چندین قسمت و طرح در یک فایل داشته باشید

به جای داشتن چند فایل جداگانه، همه آنها را در یک فایل با لایه های مستقل قرار دهید. و هر بار یک لایه را حک کنید. این کار باعث نظم و سازماندهی خوب می شود.

   3-راهنماهایی رو حک و چاپ خود ایجاد کنید

ممکن است برای کمک گرفتن در آینده لازم باشد ردپایی از تنظیمات لیزر را در لایه های خود قرار دهید تا بعدا در صورت نیاز به تکرار چاپ مورد نظر، آسانتر پیش بروید.

نکته 3# : حکاکی روی رگه های چوب با لیزر

حکاکی روی چوب با لیزر | حکاکی لیزری روی چوب

بسیار خوب شما لوگوی طرحی را آماده کرده اید و میخواهید روی یک تکه چوب آن را حک کنید. چوب جنس فوق العاده ای برای حکاکی دارد اما قبل از شروع کار باید از تفاوت چاپ روی یک تکه چوب خام و کامپوزیتهای چوب مثل MDF آگاه باشید.

چوب طبیعی متفاوت از تولیدات کارخانه ای است سطح یکپارچه ای ندارد. رگه های چوب که فصل های رشد درخت در هر فصل را نشان میدهند (زمستان یا تابستان) هرکدام به نوع متفاوتی توسط لیزر میسوزند. معمولا رگه های تیره سختتر هستند و رگه های روشن بین آنها نرم ترند. شما میتوانید حک انجام شده در عکس را ببینید که گوره خری چاپ شده است .

اگر داشتن چاپ یکدست برای شما مهم است، با چوبهای صنعتی که سطح یکدستی دارند نتیجه بهتری میگیرید.

و یک چیز دیگر در حک با لیزر روی چوب که باید در نظر داشته باشید ، لایه روی MDF و چوبهای صنعتی است. بار حک این لایه نازک معمولا سوزانده میشود. باید در نظر داشته باشید که ترکیبی از روکش و سطح زیرین ظاهر مناسبی پیدا میکند یا  بهتر است با قدرت کمتری چاپ بزنید یا مجدد در همان نقطه قبلی چاپ بزنید که سطح زیرین هم کمی سوزانده شود.

نکته 4#: روی هم افتادن خطوط (هم پوشانی خطوط)

ترفندهای برش و حکاکی لیزری | حکاکی روی چوب با لیزراغلب در برش قطعات هم شکل در تعداد بالا ما وسوسه میشویم که خطوط طرحها را برای صرفه جویی در زمان و مواد اولیه روی هم بیندازیم. این قطعا ایده خوبی است، اما دو راه برای انجام آن وجود دارد، روش خوب و روش بد.

اجازه بدهید با یک مثال ادامه بدهیم. تصور کنید میخواهید دو مربع برش بزنید ، یک ضلع مشترک برای دو مربع در نظر میگیرید و دو مربع را به هم می چسبانید. الان محل اتصال دو مربع به هم یک خط دیده میشود اما دستگاه همچنان آنرا دو خط تشخیص میدهد و در برش اول اتفاقی نمی افتد اما در برش دوم احتمال آتش گرفتن و خراب شدن محصول وجود دارد و زمان برش هم بی دلیل زیاد می شود.

بهترین کار کشیدن یک مربع کامل و یک مربع با سه ضلع و چسباندن آنها به هم است .

نکته 5#: حکاکی لیزری رستر در مقابل حکاکی وکتور 

تفاوت رستر در مقابل وکتور در حکاکی لیزری | حکاکی روی چوب

تفاوت اصلی حکاکی لیزری رستر و برش لیزری وکتور در این است که در رستر هد لیزر برای حک باید کل شکل را بصورت حرکت از چپ به راست به اصطلاح جارو و اینکار را  تا اتمام چاپ تکرار نماید. اما در وکتور لیزر فقط خط را دنبال میکند.

و نتیجه : در وکتور شما زمان خیلی کمتری صرف میکنید اما در رستر زمان بسیار بیشتری صرف خواهید کرد.

اما بعضی مواقع ما نیاز به خطوط ضخیم داریم و این باعث میشود راستر به کارمان بیاید و مزیت این گرفیک حساب میشود اما کماکان وقت زیادی از شما خواهد گرفت.

اگر طرحی میخواهید بزنید و سرعت برای شما ارزشمند است از وکتور استفاده کنید و تنظیمات حک را برای مثال : اینگونه انجام دهید سرعت 95% و قدرت 30 درصد . عیب این روش نازکی خط است که نمیتوانید تنظیمش کنید.

در قدم بعدی حک وکتور با خط ضخیم را خواهیم گفت.

نکته 6# : برای حک وکتور ضخیمتر لیزر را از فوکوس خارج کنید

حکاکی روی چوب | چاپ روی چوب

در نکته قبل درباره استفاده از تنظیمات وکتور برای حک و چاپ اشکال و خطوط صحبت کردم که اشکال آن باریک بودن خطوط است. اما اینجا راهی برای ضخیم کردن لیزر و چاپ خطوط ضخیمتر وجود دارد. اشعله لیزر فوکوس نقطه ای بسیار کوچکی دارد به همین دلیل خطوط را نازک حک میکند. روشی که من استفاده میکنم خارج کردن لیزر از فوکس آن و گسترش نور لیزر است. برای اینکار یه تکه چوب نازک زیر محصول قرار میدهم و فاصله هد تا محصول را بر اساس آن تنظیم میکنم و بعد از تنظیم چوب را برداشته و کناری میگذارم و چاپ مورد نظر را میزنم (یا مطابق تصویر میتوانید برعکس اینکار را انجام دهید). با این روش چاپ به مراتبط ضخیمتری داریم.

این تکنیک 2 عیب دارد . اول اینکه در حک با این روش خطوط کم جانتر از رستر هستند و رنگ آن را ندارند . و دومی این است که در گوشه های چاپ عمق بیشتر سوزانده میشود و یک نقطه چاپ میشود.

من این ترفند رو زمانی که مشتری خطوط ضخیم با سرعت بالا نیاز داشت کشف کردم .

نکته 7# : اضافه کردن فایل وکتور به حاشیه چاپ

حکاکی روی چوب با لیزر | لیزر چوب

بصورت معمول شما باید لبه های زیبایی در هر حک لیزر داشته باشید (در غیر اینصورت لنز و فوکوس را چک کنید) اما اگر شما بخواهید لبه های حک بیشتر شفاف باشد اینجا تکنیک خوبی معرفی میکنم. یک فایل وکتور به لبه های حکتان اضافه کنید.

برای اینکار شما باید عکس مورد نظرتان را به وکتور تبدیل کنید و آن را به فایلی که طراحی کرده اید اضافه کنید ، و تنظیمات فایل وکتور را برای حک با سرعت زیاد و قدرت کم انجام دهید . اینکار باعث میشود بعد از اتمام حک یک خط در  چاپ شود.

تاثیر این کار در نوع خودش فوق العاده است.

نکته 8# : رسیدن به هدف

نکات مهم حکاکی و برش لیزری | حک روی چوب | لیزر روی چرمبعضی وقتها شما نیاز به استفاده از قطعه هایی برای برش زدن دارید که قبلا استفاده کرده اید. برای مثال صفحه پلاستیکی را در نظر بگیرید که چند برداشت از آن کرده اید اما فضای کافی بین برشهای قدیم برای استفاده باقی مانده است .

چگونه میتوانید برش لیزری مورد نیازتان را بصورت دقیق در خانه های باقی مانده انجام دهید؟

ابتدا ابعادی که نیاز دارید را اندازه بگیرید  ، مطمئن شوید که فضای کافی برای ابعاد مورد نظرتان وجود دارد. سپس قطعه را زیر لیزر با قرار داده و فایل برش مورد نظر را لود کنید و از آن برای پیدا کردن فضای هدفتان روی ضایعات استفاده کنید . طرح خودتان را در فضای مورد نظر قرار دهید و مطمئن شوید بقیه قسمتهای فایل که بعنوان راهنما لود کرده اید چاپ نمی شوند. اگر شما همه اندازه گیری ها را بدرستی انجام داده باشید برش لیزر در قسمت هدف انجام خواهد شد. برای اینکار نیاز به کمی مهارت وجود دارد عجله نکنید و با حوصله پیش بروید.

درباره نویسنده